Jaki rolki? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolek?

Sezon rolkowy w Szczecinie na hali oficjalnie rozpoczęty, a Wy ciągle nie wiecie jakie rolki będą dla Was najlepsze! Wcale się nie dziwmy! Różnorodność rolek wcale nie pomaga w tak nieoczywistym wyborze, dla osoby która dopiero zaczyna swoją przygodę z rolkami. Zapraszamy do naszego małego kompendium rolkowego na temat tego, jakie rolki wybrać w zależności od naszych oczekiwań i preferencji. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolek?

  1. Rodzaje rolek
  2. Szyna
  3. Koła
  4. Buty
  5. Łożyska
  6. Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolek?
  7. Polecane marki rolek

1. Rodzaje Rolek

Nie każdy wie, ale rolka rolce nie jest równa. W sklepie rolkowym na półce znajdziecie różne rodzaje rolek, które mają zupełnie inne zastosowanie. Ale, jak to, halo… to rolki nie służą tylko do jazdy na nich do przodu? Otóż odpowiedz na to pytanie może być zaskakująca. Rolki, podobnie jak inne sprzęty sportowe występują w wielu wariantach. Znajdziemy zarówno proste modele o zastosowaniu uniwersalnym jak i wersje specjalistyczne dedykowane konkretnym dziedzinom rolkowym.

Rolki rekreacyjne

Rolki o których na pewno słyszeliście, ze względu na swoją popularność to właśnie rolki rekreacyjne. Służą one głównie tak jak sama nazwa wskazuje do jazdy rekreacyjnej. Zostały zaprojektowana dla wszystkich rolkarzy, którzy cenią sobie najprostsze rozwiązania i nie mają wygórowanych oczekiwań, co do samej jazdy na rolkach. Rolki do jazdy rekreacyjnej sprawdzą się na krótkich dystansach. Będziecie się w nich przemieszać się bezproblemowo. Dopóki nie potrzebujecie rolek, które mają służyć do konkretnego celu, to wybór ten będzie dobry.  Rolki rekreacyjne są oferowane w wielu wariantach modelowych, od różnych producentów, dla osób o różnym poziomie doświadczenia.  

Rolki rekreacyjne najczęściej posiadają miękki but zewnętrzny, który pozwala również na bardziej komfortową jazdę. Rolka tego typu jest lekka i przewiewna.  Rolki rekreacyjne będą dobrym wyborem na początek, ze względu na duży wybór modeli oraz niską cenę. Należy się tutaj jednak liczyć z tym, że rolka tego przy wzroście umiejętności oraz Waszych oczekiwań względem sprzętu będzie do wymiany. Reasumując dobry, niskobudżetowy wybór na sam początek. 

Rolki freeskatowe

To rolki, przy których zatrzymamy się trochę dłużej. Rolki freeskateowe, służące do jazdy miejskiej czyli urban skatingu. Tego typu rolka jest bardzo dobrym wyborem dla początkujących rolkarzy oraz tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności oraz posiadają pewne wymagania względem rolki. Rolki do freeskate posiadają twardy but zewnętrzny tzn hardboot oraz miękki, zazwyczaj wyjmowany but wewnętrzny czyli liner. Charakteryzują się, krótką, zwrotną szyną i kołami sredniej wielkości. Dobrze trzymają kostkę podczas jady na rolkach po miescie. Tego typu rolki świetnie amortyzują drgania oraz skoki i zeskoki poprzez wmontowany shock absorber. Rolki do freeskate mają dodatkową zaletę – świetnie sprawdzą się w freestyle slalom, jeśli zastosujemy tzn rocering – ustawimy kóła w banana. Dodatkowo rolka freeskate przez świetne trzymanie kostki jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które zaczynają. Dobór odpowiedniego, dobrego sprzętu jest kluczowy w nauce jazdy na rolkach. 

Rolki szybkościowe

To rolki dla wszystkich tych, dla których prędkość i dynamiczność są najważniejsze. Tego typu rolki pozwalają na osiągnięcie znacznie większych prędkości. Rolki szybkościowe posiadają większą średnicę kółek, która zaczyna się przy 90 mm. Tego typu sprzęt rolkowy polecany jest dla osób, które opanowały już jazdę rekreacyjną w stopniu bardzo dobrym. 

Rolki agresywne

Rolki wyczynowe dedykowane dla osób, które chcą jeździć po skateparkach oraz przeszkodach to właśnie rolki agresywne. Przez swoją specyficzną budowę rolki te umożliwiają akrobacje oraz tricki, których nie wykonacie w zwykłych rolkach. Rolki do jazdy agresywnej posiadają znacznie mniejsze kółeczka. Polecamy rolkarzom, którzy chcą iść w stronę agresive. Rolka ta będzie dużo bardziej stabilna przy wskokach oraz zeskokach, ale będzie już dużo wolniejsza w porównaniu do standardowej rolki przy jeździe po mieście. 

Rolki feestylowe

Rolki dedykowana dla osób, które chcą jeździć slalom to rolki freestylowe lub slalomowe. Jeśli zdarzyło Wam się spotkać osoby jeżdżące w prostej linii na kubeczkach oraz wykonujących akrobacja, to mieliście okazje zobaczyć czym slalom jest. Ta rolka jest wyjątkowo zwrotna, dzięki czemu z łatwością zakręca na małych przestrzeniach. Twardy but świetnie trzyma kostkę. Jest to konieczne przy precyzyjnych, slalomowych ruchach. Rolka ta jest lekka, ma krótką i zwrotną szynę, zazwyczaj już rocerowaną, a jej kółeczka są ustawione bardzo blisko siebie. Kółeczka w rolce slalomowej zazwyczaj mają 80 mm lub mniej w zależności od modelu. 

Rolki hokejowe

Rolki hokejowe są przeznaczone do gry w hokeja. Są trwałe, bardzo zwrotne oraz szybkie. Taka rolka zagwarantuje dużą kontrolę podczas jazdy. Rolki hokejowe występują w dwóch konfiguracjach: rolka dla bramkarzy – na podwoziu rolki występuje 5 kółeczek po 50 mm, oraz rolkach dla pozostałych graczy – tutaj występuje tradycyjne zestawienie czyli 4 kółeczka po 80 mm. 

Rolki figurowe

To rolki specjalistyczne dla osób, które chcą uprawiać figurową jazdę na rolkach. Dzięki specjalnej konstrukcji buta rolki te są nie tylko lekkie, ale również bardzo zwrotne. Rolki figurowe umożliwiając wykonywanie ostrych łuków czy też trójek oraz zwrotów. Koła w rolce figurowej są ustawione na rożnej wysokości naśladując łuk łyżwy. Stopery występujące w przedniej części szyny umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju specjalistycznych skoków.

Jaką więc rolkę wybrać? Opisaliśmy jakie rodzaje rolek występują na rynku, ale Wy nadal nie wiecie co wybrać. Pierwszym kryterium będzie zastosowanie rolki. Jeśli zamierzacie jedynie jeździć po mieście długie dystanse to np. rolka agresywna nie będzie najlepzym wyborem. Bez względu na wybór obowiązuje zasada według której dobra rolka powinna stabilizować stopę, trzymać kostkę, nie powodować obtarć i nie być za duża. Osobom, które zaczynają, ale będą chciały się rozwijać polecamy rolki freeskate, które są rolkami uniwersalnymi. Dla dzieci oczywiście polecamy rolki regulowane, ale w twardej skorupie.  

2. Szyna

Długość szyny ma znaczenie! Wybierając szynę do rolek musicie pokierować się oceną własnych umiejętności oraz dziedziną rolkarstwa którą chcecie uprawiać. Pamiętajcie, że im krótsza szyna tym bardziej zwrotna, ale co za tym idzie też mniej stabilna. Dłuższa szyna będzie zapewniała komfort i stabilizację podczas dystansów, ale nie będzie już tak zwrotna jak krótka szyna. Krótkie szyny są wybierane przez doświadczonych rolkarzy.

3. Koła

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym czy cyferki i literki na kołach mają jakieś znaczenie to mieliście rację. Poniżej dowiecie się co konkretnie oznaczają te znaczki oraz jakie koła będą dla Was odpowiednie.

Koła razem z szyną stanowią podwozie rolki, które jest odpowiedzialne za właściwe poruszanie się. Koła umieszczone są w szynie i najczęściej jest ich 4. Możecie jednak spotkać się z umieszczeniem 3 lub nawet 5 czy 6 kół w rolce! Koła, które zdecydowanie eliminujemy z listy zakupów to koła plastikowe. Powinniśmy szukać kół, które wykonane są z poliuretanu czyli kauczuku syntetycznego. Cechuje je wytrzymałość oraz bardzo duży komfort jazdy. 

Twardość kół

Twardość kół jest oznaczana literką A oraz cyframi w przedziale 74-101. Zasada jest taka, że im mniejsza cyferka występuje na kołach tym są one miększe. Koła miękkie występują pomiędzy 74 A – 82 A i cechuje je wysoka przyczepność, dobre pochłanianie drgań, wolniejsza jazda oraz dość szybkie zużycie. Koła twarde z kolei występują w przedziale 84 A -101 A. Będziemy na nich dość szybko jeździć i wolniej się zużyją, ale nie są już tak wygodne i mają niską przyczepność. Osoby, które ważą trochę więcej powinny wybierać twardsze koła. Dobrym kompromisem pomiędzy wytrzymałością, a dobrym komfortem jazdy będzie wybór kół 80 A. 

Średnica kół

Wielkość kół jest wyrażana w milimetrach. Im mniejsze koła tym jazda jest wolniejsza. Koła małe występują pomiędzy 47-70 mm i maja dobrą przyczepność i zwrotność oraz stabilną, ale wolną jazdę. Koła duże będą występowały pomiędzy 84-110 mm. Takie kółka będą doskonałe do szybkiej jazdy. Cechować je będzie jednak mniejsza stabilność, niska zwrotność oraz mała przyczepność. Komfortową, ale umiarkowanie szybką jazdę powinny nam zapewnić koła pomiędzy 74 mm, a 84 mm. 

Profil kół

Koła występują w trzech profilach: płaskim, ściętym oraz okrągłym. Profil płaski charakteryzuje się wolną, ale stabilną jazdą oraz dobrą przyczepnością. Spotkać go możecie w rolkach agresywnych. Koła o profilu ściętym służą do szybkiej, ale mniej stabilnej jazdy. Charakteryzują się również gorsza przyczepnością. Takie koła stosowane są w rolkach szybkościowych. Ostatni profil kół, czyli okrągły znajdziemy w rolkach freestyle, rekreacyjnych oraz hokejowych. Charakteryzuje się średnią prędkością, stabilnością oraz przyczepnością.

4. Buty

Dobrej jakości but powinien zapewniać komfort w trakcie jazdy oraz odpowiednio stabilizować kostkę, aby nie doszło do jej skręcenia. Powinien być wyposażony w system wentylacji, aby nie dostarczać dyskomfortu w trakcie jazdy. Warto zaopatrzyć się w but, który posiada wymienny liner. Możemy go regularnie wyjmować i czyścić – w ten sposób najlepiej zadbamy o czystość naszych butów. My polecamy rolki, które posiadają twardy but zewnętrzy tak zwany hardboot. Rekomendujemy je zarówno dla dorosłych oraz dla dzieci. 

5. Łożyska

Łożyska to małe elementy dzięki czemu koła w rolce się kręcą. Są one oznaczone skrótem ABEC oraz cyframi 1, 3, 5, 7 i 9. Cyfry oznaczają jak szybko będą kręciły się kółka, które występują z danym łożyskiem. Zazwyczaj większa wartość związana jest z większą prędkością. Możecie również spotkać się z oznaczeniem SG. Są to te same łożyska co ABEC, jednak o takiej różnicy, że SG są smarowane żelem silikonowym, a te drugie smarem. 

Na rynku występują głównie metalowe łożyska, ale możemy również spotkać z ceramicznymi. Są one stosowane w rolkach szybkościowych i wymagają precyzyjnego opanowania techniki jazdy. Łożyska polecane dla osób początkujących to te, które oznaczone są cyfrą 3, 5 lub maksymalnie 7. Pozwalają one rozwijać prędkości odpowiednie dla osób zaczynających swoją przygodę z rolkami, ale nie będą na tyle duże, żeby stwarzać niepotrzebne niebezpieczeństwo. 

Bardzo ważne jest czyszczenie łożysk oraz kontrolowanie poziomu smaru. Dzięki temu ich żywotność zdecydowanie się wydłuży. 

6. Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolek?

Wybór odpowiedniego rozmiaru rolki nie jest tak oczywistą sprawą. Jest to jednak kluczowe przy prawidłowej i komfrotowej oraz bezpiecznej jeździe na rolkach. Jeśli żle wybierzemy rozmiar rolki będzie to równoznaczne z nieprawidłowym ulozeniem stopy w rolce, a co za tym idzie potencjalnym niebezpieczeństwem. Rozmiar rolki, którą chcemy zakupić może odbiegać od rozmiaru noszonych przez nas butów. Wynika to zarówno z tego, że wymiary u różnych producentów nie są takie same.

Przed zakupem zapoznajcie się z tabelą rozmiarów producenta. Najlepiej byłoby zmierzyć zapiętą rolkę w taki sposób, aby ustawić się w pozycji stojącej i lekko ugiąć nogi. Koniecznie mierzymy obie rolki stojąc. Jeśli w takiej pozycji tył stopy nie odrywa się od spodu rolki oraz czujemy przód i tył wkładki to możemy mieć pewność, że rozmiar jest prawidłowy dla naszej stopy. But nie powinien uciskać nas w żadnym miejscu, ale nie powinien być również za duży! Jeśli nie macie opcji przymierzenia rolki, a rozmiar Waszej stopy wacha się pomiędzy rozmiarami, to wybieramy zawsze te mniejszą opcję. Rolka po kilku tygodniach się rozbije, ale nie będzie na Was za duża. Kategorycznym błędem będzie zakup rolki za dużej. Wiąże się to z szybszym zniszczeniem sprzętu oraz potencjalnym niebezpieczeństwem.

7. Polecane marki producentów

Z czystym sumieniem polecamy marki firmy Rollerblade, Fr Skates, Seba Skates czy Roces. Większość z tych marek możecie znaleść w naszym stacjonarnym sklepie rolkowym w Szczecinie. Jeśli szukacie dobrych i odpowiednich rolek dla siebie z gwarancją jakości to skontaktujcie się z nami! Pomożemy Wam w wybraniu idealnych rolek do nauki i jazdy dla Was! Istnieje opcja przymierzenia rolek zarówno w naszym sklepie oraz w naszej hali treningowej w której odbywają się zajęcia rolkowe!

PRZEDSZKOLAKI I ROLKI – Dzieci w wieku 4-7 lat, które zaczynają swoją przygodę z rolkami.

Wymagany poziom umiejętności – zero

DZIECI GRUPA MÓJ PIERWSZY RAZ – Dzieci w wieku 8-13, które zaczynają swoją przygodę z rolkami.

Wymagany poziom umiejętności – zero

DZIECI GRUPA POCZĄTKUJĄCA  Dzieci w wieku 8-13 lat, które poruszają się do przodu, ale mają trudności z hamowanie, zakręcaniem.

Wymagany poziom umiejętności – Dziecko porusza się samodzielnie do przodu, potrafi samodzielnie wstać, usiąść, nie wywraca się podczas jazdy do przodu.

DZIECI GRUPA ŚREDNIO ZAAWANSOWANA  Dzieci w wieku 8–15 lat, które mają opanowaną jazdę do przodu, jazdę do tyłu, przynajmniej jeden ze sposobów hamowania, potrafią zrobić podstawowe tricki slalomowe (cross, snake, fish)

Wymagany poziom umiejętności – Dziecko samodzielnie hamuje, potrafi jeździć tyłem, potrafi skakać podczas jazdy, zna podstawowe tricki slalomowe, zakręca.

DZIECI GRUPA ZAAWANSOWANA  Dzieci w wieku 8-15 lat, które potrafią jeździć do przodu oraz tyłu, bez problemu zmieniają kierunek jazdy, samodzielnie zakręcają, mają opanowaną technikę zakręcania przekładanką, potrafią zrobić podstawowe oraz średnio-zaawansowane tricki slalomowe (cross, fish, crazy, mabrouk)

Wymagany poziom umiejętności: Dziecko bardzo pewnie jeździ na rolkach, potrafi zmieniać kierunek jazdy, potrafi wykonać przekładankę zna podstawowe i średnio zaawansowane tricki slalomowe, hamuje bez problemu przodem i tyłem.

DZIECI SLALOM – Dzieci w wieku 8-15 lat, chcące nauczyć się tricków slalomowych, które lubią jazdę na kubeczkach.

Wymagany poziom umiejętności: Dziecko potrafi zakręcać, jechać do przodu, do tyłu, hamować.

DZIECI JAZDA MIEJSKA – Dzieci w wieku 8-15 lat, chcące w sposób wszechstronny używać rolek. Tutaj dzieci rozwijają umiejętności freeskate m.in.: nauczą się zjeżdżać ze schodów, krawężników, górek itp.

Wymagany poziom umiejętności: Dziecko jeździ pewnie do przodu i tyłu, potrafi utrzymać prawidłową pozycję podczas jazdy po nierównej nawierzchni (płyty i łączenia na dworze), potrafi zahamować i zakręcić w kontrolowany sposób.

DOROŚLI GRUPA MÓJ PIERWSZY RAZ  Osoby dorosłe (16+), które zaczynają swoją przygodę z rolkami, uczymy się postawy i jazdy do przodu, zakręcania oraz hamowania.

Wymagany poziom umiejętności: zero

DOROŚLI GRUPA POCZĄTKUJĄCA – osoby dorosłe (16+), stojące samodzielnie na rolkach, poruszające się do przodu, ale mające trudności z hamowaniem i skręcaniem.

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły samodzielnie porusza się do przodu, wstaje i siada bez pomocy, potrafi stabilnie stać na rolkach.

DOROŚLI GRUPA ŚREDNIO ZAAWANSOWANA  osoby dorosłe (16+), mające opanowane jazdę do przodu oraz do tyłu, przynajmniej jeden ze sposobów hamowania, skręcanie, skoki i podstawowe tricki slalomowe (fish, snake, cross)

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły pewnie jeździ do przodu oraz do tyłu, zna podstawowe tricki slalomowe, potrafi zakręcać i hamować przynajmniej jednym sposobem.

DOROŚLI GRUPA ZAAWANSOWANA  osoby dorosłe (16+), mające opanowane jazdę do przodu, do tyłu, umiejętność skręcania przekładanką, zmianę kierunku jazdy, skoki, podstawowe i średnio zaawansowane tricki slalomowe (mabrouk, fish, cross, crazy) oraz techniki hamowania

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły bardzo pewnie jeździ do przodu oraz do tyłu, potrafi zahamować różnymi technikami, zna podstawowe i średnio zaawansowane tricki slalomowe, pewnie skacze, zmienia kierunek podczas jazdy.

DOROŚLI JAZDA MIEJSKA  osoby dorosłe (16+), chcące w sposób wszechstronny używać rolek. Tutaj dzieci rozwijają umiejętności freeskate m.in.: nauczą się zjeżdżać ze schodów, krawężników, górek itp.

Wymagany poziom umiejętności: Wymagany poziom umiejętności: Dorosły jeździ pewnie do przodu i tyłu, potrafi utrzymać prawidłową pozycję podczas jazdy po nierównej nawierzchni (płyty i łączenia na dworze), potrafi zahamować i zakręcić w kontrolowany sposób.

DOROŚLI SLALOM  osoby dorosłe (16+), chcące nauczyć się tricków slalomowych i lubiące jazdę na kubeczkach

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły potrafi zakręcać, jechać do przodu, do tyłu, hamować.

SEKCJA SLALOMOWA PRO – dzieci oraz młodzież, będący na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym, które chcą regularnie uczęszczać na zajęcia celem przygotowania do zawodów slalomowych

Instruktor

Patrycja

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja freeskate

Tadeusz

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja agreesive oraz freeskate

Dominik

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja jazda szybka

Michał

Sasza

Instruktor jazy na rolkach, specjalizacja freeskate

instruktor PZSW, instuktor jazdy na rolkach

Joanna

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja freestyle slalom oraz freeskate

Wiktoria

Instruktor

Sławomir

Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.

Instruktor

Laura

Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.