Jak dobrze dobrać dla siebie odpowiednie rolki?

Co bierzemy pod uwagę udając się do sklepu rolkowego? Czym się kierować przy wyborze rolki? Na co zwrócić uwagę? Jaki rozmiar rolki wybrać dla siebie. Te pytania zadaje sobie każda osoba, która udaje się do sklepu rolkowego celem zakupu swoich wymarzonych rolek. 

Dobrze, zacznijmy od początku. Jesteście już tutaj, co oznacza, że szukacie dobrych rolek. Jesteście w dobrym miejscu, a my postaramy się Wam pomóc w dokonaniu najlepszego dla Was rolkowego wyboru. Pamiętajcie, że wybór dobrych rolek jest kluczowy już na samym początku naszej rolkowej ścieżki od zera do bohatera. 

Nie kupujemy rolki za dużej!

Główną zasadą jest to abyście nie kupili rolki za dużej! Rolka po pewnym czasie może trochę się „rozbić” a pozostająca w niej stopa nie będzie dobrze trzymała się podłoża. Przez to będziecie bardziej narażeni na niepotrzebne wypadki i zniszczenia sprzętu. Odpowiednio dobrana rolka odpowiada za kontrolę jazdy, komfort oraz co jest kluczowe bezpieczeństwo. Jeśli rozmiar będzie nieodpowiedni to ułożenie waszej stopy będzie nieprawidłowe w bucie. Stopa będzie przesuwała się na boki, a Wy zamiast czuć się komfortowo i pewnie, będziecie odczuwali brak kontroli nad sprzętem. Czy kiedykolwiek chodziliście w butach które są za duże? To dokładnie taka sytuacja, kiedy jeździcie w za dużej rolce.

Rolka ma być dopasowana: trzymać sztywno kostkę oraz nie powodować nieprawidłowego ułożenia stopy w bucie. Powinniście czuć, że macie kontrole nad rolką, a nie odwrotnie. Dobrym przykładem będzie rolka slalomowa. Jej zadaniem jest danie użytkownikowi niesamowitej precyzji w ruchach pomiędzy kubeczkami, które ustawione są w określonej odległości pomiędzy sobą. Taka rolka jest produkowana nawet w bardzo małym rozmiarze, właśnie z tego względu, aby rolka nie była za duża.  Zdecydowanie odradzamy zakup „na zapas” dla dzieci i dorosłych. Nie jest to wcale oszczędnością, a wręcz przeciwnie.  Za duże rolki szybciej ulegają zniszczeniu i zwiększają ryzyko kontuzji. Jazda w takich rolkach nie będzie przyjemna, a Wy szybko zniechęcicie się do tak niespowitego sportu jakim jest rolkarstwo. 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolek?

Zdecydowanie najlepszą metodą wybrania dobrego rozmiaru rolki jest jej fizyczne przymierzenie. 

Oczywiście jeśli nie macie takiej opcji, trzeba zdać się na przymiarkę online. Jednak nie daje to żadnej gwarancji tego, że rozmiar będzie odpowiedni. Jeśli jednak jesteście zdeterminowani do zakupu w sklepie internetowym, polecamy zmierzenie rozmiaru wkładki i porównanie z wymiarami stopy. Należy zrobić to bardzo dokładnie.

Mierząc rolki online pamiętajcie o ważnej zasadzie. Jeśli długość zmierzonej stopy wacha się pomiędzy dwoma rozmiarami podanymi w tabeli to zawsze wybieramy rozmiar mniejszy. Rolka może na początku wydawać się nawet lekko ciasna, jednak z czasem trochę się rozejdzie. Jeśli wybierzecie rolkę o za dużym rozmiarze, początkowo będzie ona wydawać Wam się bardzo komfortowa i przyjemna w użytkowaniu. Po jej rozbiciu pojawią się problemy, o których wspominaliśmy w pierwszej części poradnika rolkowego. 

Możecie również przyjść do naszego sklepu i zmierzyć rolki. Sprzedawca na pewno pomoże Wam z odpowiednią przymiarką, jednak warto abyście znali podstawowe zasady mierzenia rolek. Zawsze mierzymy dwie rolki. Jeśli zmierzymy tylko jedną, to przenosimy ciężar ciała na stopę którą stoimy. Tym samym powodujemy jej nienaturalnie ułożenie w rolce. Dodatkowo przy mierzeniu obu rolek muszą być one dobrze zapięte i zasznurowane. Dokładnie zapinamy oraz zaciskamy wszystkie elementy takich jak klamry, sznurowadła czy rzepy. Cały ten zestaw odpowiada za to aby stopa była odpowiednio dopasowana względem rolki. Kiedy już mamy dokładnie zapięte i zasznurowane obie rolki musimy ustawić się w pozycji do jazdy. Stojącej z lekkim ugięciem kolan. Jeśli w tej pozycji stopa odrywa się od rolki to wybrany rozmiar nie jest prawidłowy. Stopa nie powinna odrywać się od podłoża. Dotykamy palcami oraz piętą odpowiednio przodu i tyłu wkładki.

Rolki, a rolki – różnica pod względem budowy i konstrukcji

No dobrze, już wiecie, jak zmierzyć rolkę oraz to że nie należy kupować rolki za dużej. Teraz poruszymy zagadnienie różnicy w budowie rolek, które mają ogromny wpływ na kwestie wyboru odpowiedniego rozmiaru. 

Konstrukcja rolek dostępnych na rynku różni się miedzy sobą pod względem budowy, wyróżniamy:

  • „hardboot” w twardym bucie z wyciąganym linerem
  • „softboot” w miękkim bucie bez wyciąganego linera
  • „softboot” w miękkim bucie z wyciąganym linerem
  • rolki karbonowe bez wciąganego linera

Hardboot w twardej skorupie z wyciąganym linerem

Hardboot jak sama nazwa wskazuje to but rolki w twardej skorupie, w której występuje but wewnętrzny – liner. Producenci tworzą skorupę butów do rolek co 2 lub 3 rozmiary. W praktyce oznacza że dla tego różnych rozmiarów linera (buta wewnętrznego) mamy ten sam rozmiar skorupy (shell). Jeśli wahamy się jaki rozmiar wybrać to zawsze wybieramy te mniejszą opcję. But wewnętrzny się rozbije. Dokonując błędnego wyboru ostatecznie skończymy z rolką za duzą o nawet o dwa rozmiary! Im większy shell tym większa masa oraz więcej miejsca pomiędzy butem a wkładką. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy za duże rolki będą źle trzymały stopę i będą przynosiły więcej szkody niż korzyści. Rolka typu hardboot potrafi rozbić się nawet o 5 mm.

Softboot w miękkim bucie bez wyciąganego linera oraz z wyciąganym linerem

Rolki z miękkim butem „softboot” są rolkami dość lekkimi. Cuff oraz cholewka są sztywne. Pozostała część buta stanowią miękkie materiały, które w bardzo dobry sposób dopasowują się do stopy. Są dość wygodne oraz przyjemne w użytkowaniu. Takie rolki również mogą się rozbic od 1 mm do 3 mm. Z tego powodu tak ważne będzie kupienie rolek praktycznie „na styk”. Podczas mierzenia możecie mieć wrażenie lekkiego dyskomfortu oraz ucisku z poszczególnych stron buta. Jednak przy krótkim użytkowaniu but w bardzo dobry sposób dopasowuje się do kształtu naszej stopy. 

Rolki karbonowe bez wyciąganego linera

Rolki karbonowe to rolki, które nie posiadaja wyciąganego linera. Takiego typu rolki będą użytkowane przez osoby uprawiające slalom, jazde agresywna oraz jazde szybka. Sa to bardzo lekkie rolki o dużej sztywności i bardzo dobrym dopasowaniu do stopy. Rolki tego typu w najmniejszym stopniu podlegają zjawisku „rozbicia się”. Wybierając rolke tego typu podczas mierzenia musimy mieć wrazenie, ze nasza stopa leży idealnie w tym bucie wręcz „na styk”. 

Rolkowe porady w dużym skrócie

Niestety rozmiary poszczególnych producentów rolek różnią się od siebie i nie są takie same. Najlepszym sposobem na dobre dobranie rozmiaru jest przymierzenie rolek w sklepie stacjonarnym. Jeśli nie możecie sobie na to pozwolić to zamówcie rolkę i przymierzcie ją. Pamiętajcie, że w Polsce możemy odesłać towar zamówiony online bez podawania przyczyny w określonym terminie. Nie kupujcie rolek za dużych! Mierzymy obie zapięte rolki w pozycji stojącej z ugiętymi kolanami. Rolki podlegają zjawisku rozbicia się, dlatego kupujemy rolki “na styk”.

Jeśli szukacie dobrych rolek dla siebie i swoich dzieci to skontaktujcie się z nami. Oferujemy fachową pomoc przy kupnie rolek. Dobieramy odpowiedni sprzęt do Waszych możliwości oraz potrzeb.

PRZEDSZKOLAKI I ROLKI – Dzieci w wieku 4-7 lat, które zaczynają swoją przygodę z rolkami.

Wymagany poziom umiejętności – zero

DZIECI GRUPA MÓJ PIERWSZY RAZ – Dzieci w wieku 8-13, które zaczynają swoją przygodę z rolkami.

Wymagany poziom umiejętności – zero

DZIECI GRUPA POCZĄTKUJĄCA  Dzieci w wieku 8-13 lat, które poruszają się do przodu, ale mają trudności z hamowanie, zakręcaniem.

Wymagany poziom umiejętności – Dziecko porusza się samodzielnie do przodu, potrafi samodzielnie wstać, usiąść, nie wywraca się podczas jazdy do przodu.

DZIECI GRUPA ŚREDNIO ZAAWANSOWANA  Dzieci w wieku 8–15 lat, które mają opanowaną jazdę do przodu, jazdę do tyłu, przynajmniej jeden ze sposobów hamowania, potrafią zrobić podstawowe tricki slalomowe (cross, snake, fish)

Wymagany poziom umiejętności – Dziecko samodzielnie hamuje, potrafi jeździć tyłem, potrafi skakać podczas jazdy, zna podstawowe tricki slalomowe, zakręca.

DZIECI GRUPA ZAAWANSOWANA  Dzieci w wieku 8-15 lat, które potrafią jeździć do przodu oraz tyłu, bez problemu zmieniają kierunek jazdy, samodzielnie zakręcają, mają opanowaną technikę zakręcania przekładanką, potrafią zrobić podstawowe oraz średnio-zaawansowane tricki slalomowe (cross, fish, crazy, mabrouk)

Wymagany poziom umiejętności: Dziecko bardzo pewnie jeździ na rolkach, potrafi zmieniać kierunek jazdy, potrafi wykonać przekładankę zna podstawowe i średnio zaawansowane tricki slalomowe, hamuje bez problemu przodem i tyłem.

DZIECI SLALOM – Dzieci w wieku 8-15 lat, chcące nauczyć się tricków slalomowych, które lubią jazdę na kubeczkach.

Wymagany poziom umiejętności: Dziecko potrafi zakręcać, jechać do przodu, do tyłu, hamować.

DZIECI JAZDA MIEJSKA – Dzieci w wieku 8-15 lat, chcące w sposób wszechstronny używać rolek. Tutaj dzieci rozwijają umiejętności freeskate m.in.: nauczą się zjeżdżać ze schodów, krawężników, górek itp.

Wymagany poziom umiejętności: Dziecko jeździ pewnie do przodu i tyłu, potrafi utrzymać prawidłową pozycję podczas jazdy po nierównej nawierzchni (płyty i łączenia na dworze), potrafi zahamować i zakręcić w kontrolowany sposób.

DOROŚLI GRUPA MÓJ PIERWSZY RAZ  Osoby dorosłe (16+), które zaczynają swoją przygodę z rolkami, uczymy się postawy i jazdy do przodu, zakręcania oraz hamowania.

Wymagany poziom umiejętności: zero

DOROŚLI GRUPA POCZĄTKUJĄCA – osoby dorosłe (16+), stojące samodzielnie na rolkach, poruszające się do przodu, ale mające trudności z hamowaniem i skręcaniem.

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły samodzielnie porusza się do przodu, wstaje i siada bez pomocy, potrafi stabilnie stać na rolkach.

DOROŚLI GRUPA ŚREDNIO ZAAWANSOWANA  osoby dorosłe (16+), mające opanowane jazdę do przodu oraz do tyłu, przynajmniej jeden ze sposobów hamowania, skręcanie, skoki i podstawowe tricki slalomowe (fish, snake, cross)

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły pewnie jeździ do przodu oraz do tyłu, zna podstawowe tricki slalomowe, potrafi zakręcać i hamować przynajmniej jednym sposobem.

DOROŚLI GRUPA ZAAWANSOWANA  osoby dorosłe (16+), mające opanowane jazdę do przodu, do tyłu, umiejętność skręcania przekładanką, zmianę kierunku jazdy, skoki, podstawowe i średnio zaawansowane tricki slalomowe (mabrouk, fish, cross, crazy) oraz techniki hamowania

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły bardzo pewnie jeździ do przodu oraz do tyłu, potrafi zahamować różnymi technikami, zna podstawowe i średnio zaawansowane tricki slalomowe, pewnie skacze, zmienia kierunek podczas jazdy.

DOROŚLI JAZDA MIEJSKA  osoby dorosłe (16+), chcące w sposób wszechstronny używać rolek. Tutaj dzieci rozwijają umiejętności freeskate m.in.: nauczą się zjeżdżać ze schodów, krawężników, górek itp.

Wymagany poziom umiejętności: Wymagany poziom umiejętności: Dorosły jeździ pewnie do przodu i tyłu, potrafi utrzymać prawidłową pozycję podczas jazdy po nierównej nawierzchni (płyty i łączenia na dworze), potrafi zahamować i zakręcić w kontrolowany sposób.

DOROŚLI SLALOM  osoby dorosłe (16+), chcące nauczyć się tricków slalomowych i lubiące jazdę na kubeczkach

Wymagany poziom umiejętności: Dorosły potrafi zakręcać, jechać do przodu, do tyłu, hamować.

SEKCJA SLALOMOWA PRO – dzieci oraz młodzież, będący na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym, które chcą regularnie uczęszczać na zajęcia celem przygotowania do zawodów slalomowych

Instruktor

Patrycja

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja freeskate

Tadeusz

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja agreesive oraz freeskate

Dominik

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja jazda szybka

Michał

Sasza

Instruktor jazy na rolkach, specjalizacja freeskate

instruktor PZSW, instuktor jazdy na rolkach

Joanna

instruktor jazdy na rolkach, specjalizacja freestyle slalom oraz freeskate

Wiktoria

Instruktor

Sławomir

Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.

Instruktor

Laura

Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Vivamus suscipit tortor eget felis porttitor volutpat. Quisque velit nisi, pretium ut lacinia in, elementum id enim. Curabitur arcu erat, accumsan id imperdiet et, porttitor at sem. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.